Hakkımızda

ECSA


Avrupa Gümrükleri Spor Derneği (ECSA), 1992 yılında kurulan uluslararası bir kuruluştur. Derneğin 23 üyesi bulunmaktadır. Derneğe üye ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, Kıbrıs Rum Kesimi, İrlanda, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Slovakya, Slovenya, Türkiye’dir. Ayrıca, Avrupa Komisyonu’ndan bir üye de Derneğe, gözlemci statüsüyle katılmaktadır.

ECSA’nın hedefi, ortak spor aktivitelerinin düzenlenmesini teşvik ederek, Avrupa gümrük idareleri arasındaki bağları güçlendirmektir.

ECSA, gümrük görevlileri arasında, spor ve kültür alanında işbirliğini ve karşılıklı anlayışı geliştirmeyi istemektedir. Spor aktivitelerine katılım, gerek ülke sınırları içinde gerekse ülke sınırları ötesinde takım ruhunu geliştirirken; gümrük görevlilerinin sporda kaydettiği başarılar, gümrüğün kamuoyundaki imajına olumlu bir katkı sağlamaktadır.

ECSA üyesi ülkelerin çoğu, gümrük görevlilerini uluslararası müsabakalara göndermekle kalmamakta; bizzat kendileri spor aktivitesi düzenlemektedir. Köpek yarışmaları, Hollanda’da düzenlenen (dört günlük) uzun mesafe yürüyüşü; Belçika’da gerçekleştirilen yarı maraton; birçok ülkede düzenlenen maraton ve atıcılık müsabakaları; İtalya’da düzenlenen kayak; Polonya’da düzenlenen masa tenisi; birçok ülkede gerçekleştirilen 6 oyunculu futbol müsabakalarıyla, Finlandiya’da düzenlenen yüzme yarışları, bu spor aktiviteleri arasında sayılabilir.

Her Üye Ülkenin Derneğe ödediği yıllık aidat, 150 Euro’dur. Derneğin gelirleri, uluslararası spor faaliyeti düzenleyen üye gümrük idarelerine asgari düzeyde mali destek sağlamak için kullanılmaktadır.

Üye Devletlerin temsilcileri, her yıl farklı bir gümrük idaresinin düzenlediği Yıllık Genel Kurul Toplantısı’na katılım sağlamaktadır. Derneğin çalışma dili, İngilizce’dir.

Bakanlığımızın ECSA Temsilcisi, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü personeli Mütercim-Tercüman Sn.Okan ARSLAN’dır.

Avrupa Gümrükleri Spor Derneği (ECSA) Resmi Web Sitesine ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ…